Elize Ryd

28. května 2015 v 7:25 | Ela Vampire :-)
Jméno: Elize Ryd
Místo narození: Värnamo, Švédsko
Datum narození: 15. 10. 1984
Znamení: Váhy
Kapely: Amaranthe
Povolání: Zpěvačka, textařka

Elize Ryd je švédská zpěvačka, hudební skladatelka, tanečnice. Vystudovala jazz, pop, rock, blues a klasický zpěv. Narodila se 15. října 1984 v městě Värnamo ve Švédsku. Vyrůstala v muzikantské rodině, takže už ve třech letech začala zpívat a tančit. Už v tomto věku měla předpoklady a talent pro zpěv, divadlo a tanec. Poprvé stanula před publikem, když jí byli čtyři roky. Ve 13 letech vítězí na soutěži v Goethenburgu, kde byla nejmladším účastníkem. Po dokončení základní školy získala stipendium a v roce 2003 odmaturovala, po tříletém studiu, na "Kongahälla gymnasiets Musical program". Ještě v ten rok ji, kvůli spolupráci, kontaktoval zpěvák švédské, metalové kapely Falconer, aby hostovala na jejich čtvrtém albu. Toto byl pravděpodobně její první krok do hudebního průmyslu.

V roce 2005 potkává Jaka E. On i jeho kapela Dreamland chtěli slyšet jejich písničce "Fade Away". Téměř v tu samou dobu, okouzlí svým hlasem i kytaristu Olofa Mörcka, který ji taktéž žádá o spolupráci. Elize nakonec nazpívala vokály na jejich album "Astronomy". Toto byl začátek silného přátelství, a proto spolu začali skládat hudbu. Založili spolu kapelu Avalanche a z té se zrodila kapela Amarathe. V roce 2007 ukončila Elize studium na Performing Arts School v Gothenburgu - škola pro profesionální muzikálové umělce. Od tohoto roku, až po rok 2009, pracovala v Gothenburském Cabaret Lorensberg, když její kapela dostala smlouvu na nahrání desky - u Spinefarm Universal, dala výpověď.

První album kapely Amaranthe vyšlo v dubnu roku 2011 a nese název Amaranthe. Album se dočkalo velikého uznání. Švédské noviny o Amaranthe psali jako o kapele, která může "dobít svět". Toto album je velmi chytlavé, vyníkají zde Eliziny čisté, vřelé, energické vokály. Podle Spotify bylo toto album jako 84. nejhranější album světa. Amaranthe získávají zlato za "Amaranthine" a "Hunger". Ještě tento rok vyhrávají cenu Bansit Rock Award - v kategorii For the Year's Swedish Breakthrought 2012.

Kromě koncertování s Amaranthe hostovala na turné melodic, symphonic metalové kapele Kamelot. S Kamelotem vystupovala na těch nejznámějších festivalech, celého světa. V roce 2011 s nimi absolvovala celosvětové turné, od Jižní Ameriky po Evropu. Rok později hostuje na jejich albu Silverstone a společně s Alissou White - Gluz se objevují v klipu k písničce Sacrimony. Na začátku roku 2013 začala spolupracovat s Timem Tolkkim, na jeho metalové opeře Avalon. Z této spolupráce vznikl taktéž videoklip, tentokrát v podobě "Enshrined in my memory," který režíroval Patric Ullaeus. V březnu tohoto roku také vychází druhé album Amaranthe s názvem The Nexus. Kromě její spolupráce s Kamelotem a Timem se stala součástí spousty švédských alv a mezinárodních umělců, jako jsou Takida, Renegade Few and Dreamstate. Později v tomto roce vydává písničku "Julen Är Här" společně s Tonym Kakkou ze Sonata Artica. Objevila se také na turné Raskasta Joulua v Helsinkách a Tampere ve Finsku. V průběhu tour si zazpívala "Ave Maria" ve finské televizi společně s Marcem Hietalem z Nightwish. Album "Raskasta Joulua" získalo platinu a tak to je první Elizino platinové album na kterém se podílela.

Na začátku roku 2014 byla hostem ve švédské televizní show SÅ SKA DET LÅTA. V ten samý rok získává cenu v ocenění Bandit Rock Awards - Bandit Rock & Role Model 2014. Společně s Within Temptation vyráží Amaranthe, jako jejich před-kapela, na turné po Americe. Poté mají dokonce vlastní, krátké turné. V říjnu vydávají třetí studiové album Massive Addictive, které je úplně jiné než předchozí dvě alba. Evropská premiéra tohoto alba odezněla 22. listopadu 2014 ve Zlíně na zimním Masters of Rock.

ZAJÍMAVOSTI:
• Ve třinácti letech vyhrála cenu "nejslibnější talent"
• Dostala stipendium za cenu "nejkrásnější hlas"
• 2013 získává s Amaranthe zlato za "Hunger" a "Amaranthine"
• společně s "Raskasta Joulua" získala v roce 2013 platinové album
• v roce 2014 ziskala cenu Bandit Rock Awards v kategoriích Bandit Rock & Role Model-2014
• Její bratr Johan Carlzon měl hardcore kapelu a byl jedním z nejlepších "growlerů" Švédska
• Její sestra Eline Ryd je jazzová zpěvačka

AMARANTHE:
• 2011 Amaranthe
• 2013 The Nexus
• 2014 Massive Addictive

Spolupráce:
• 2011 Takida - Ending Is Love
• 2011 Renegade Five Life Is Already Fading
• 2012 Dreamstate - Evolution
• 2012 Kamelot - Sacrimony (feat. Alissa White - Gluz)
• 2012 Kamelot - Falling Like The Fahrenheit
• 2013 Avalon - Enshrined In My Memory
• 2013 Tony Kakko - Julen är här
• 2014 Avalone - Angel of the Apocalypse


Toto jsou zdroje z kterých jsem čerpala informace a některé věci v článku jsou moje vlastní znalosti. Materiály jsme překládala asi hodinu, pak jsem kompletovala článek a pak ještě korektura a úprava. Takže VÁS prosím, aby jste při kopírování dali pod článek ikonku tohoto blogu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.